OnlinePana

आज : २०८१ बैशाख ४ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
कोरपाटी संवाददातामाघ २०, २०७८काठमाडौं
७४६ पटक

२० माघ २०७८, बिहीबार

एजेन्सी: विश्वभर कलेजोको क्यान्सरका कारण धेरै व्यक्तिहरुको मृत्यु हुने गरेको पाइन्छ । कलेजोको क्यान्सर विभिन्न कारणले हुने गर्छ । तर, विशेषगरी डाक्टरका अनुसार कलेजोको क्यान्सरको मुख्य कारक तत्व भनेको नै खानेकुरा हो । अत्यधिक मात्रामा जंक फुडले कलेजोको क्यान्सर गराउँछ ।

कसरी हुन्छ कलेजोको क्यान्सर

बेंगलुरुको मणिपाल हस्पिटलका प्रमुख डाक्टर राजीव लोचनले हिन्दुस्तान टाइम्सलाई भनेका छन्, ‘कलेजोको क्यान्सर सामान्यतयाः ह्यापोटोसेलुलर कार्सिनोमा र इन्ट्रोहेपेटिक कोलेन्जियोकार्सिनोमा हो । यसको कारण हेपेटिक एडेनोमा र फोकल नोड्युलर हाइपरप्लासिया जस्ता कलेजोमा हुने ट्युमर हुनसक्छन् । यसको प्रमुख कारणमा हेपाटाइटिस बी र सी भाइरस संक्रमण, सिरोसिस, आर्सेनिक मिसिएको दूषित पानी, मोटोपन, मधुमेह र अत्यधिक रक्सि सेवन नै हो ।’

उनी अगाडि भन्छन्, ‘यो सबै कुराले फ्याटी लिभर बनाउने र अन्तमा क्यान्सर लाग्ने सम्भावना हुन्छ । फ्याटी लिभर सामान्यतयाः मोटोपना भएका व्यक्तिहरुमा हुन्छ । मधुमेह र हाई लिपिड प्रोफाइल भएका व्यक्तिहरुमा पनि फ्याटी लिभर हुन्छ । खाना खाने खराब बानी, बोसो र चिनीको धेरै सेवनले लिभरलाई फ्याटी बनाउँछ । जो व्यक्तिको मेटाबोलिज्म खराब हुन्छ उनीहरुको कलेजोमा फ्याटी लिभर ट्युमरमा परिवर्तन हुन्छ ।’

जङ्क  फुड

जङ्क फुड नियमित जीवनयापनको हिस्सा बन्न थालेको छ । जंक फुडको मतलब सही तरिकाले नपकाएको खाना हो । यसले कलेजोको क्यान्सर गराउने सम्भावना धेरै हुन्छ । जंक फुडमा हाइड्रोकार्बन हुन्छ जसमा हुने कार्सिनोजेनिक नामक केमिकलले क्यान्सर गराउने पदार्थ उत्पादन गर्छ ।

हाम्रो शरीरमा सही र गलत दुवै प्रकारका ब्याक्टेरिया हुन्छन् । जंक फुडले गलत ब्याक्टेरियालाई बढाउँछ र क्यान्सर गराउने सम्भावना पनि बढाउँछ । डाक्टरका अनुसार खराब जीवनशैली, धेरै क्यालोरी भएको खाना, धेरै कार्बोहाइड्रेट भएको खाना, सोडा भएको पेयपदार्थ र व्यायामको कमिले पनि कलेजोको क्यान्सर गराउँछ । त्यसैले विशेषज्ञले विशेषगरी जंक फुडको सेवन घातक भएको बताएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्