OnlinePana

आज : २०८१ जेठ १३ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
कोरपाटी संवाददाताकार्तिक ११, २०७८जुम्ला
१६८० पटक

 

माओवादीले बनायो वडादेखि राष्ट्रिय सम्मेलनसम्म प्रतिनिधिको मापदण्ड facebook sharing button

twitter sharing button
pinterest sharing button
sharethis sharing button

आगामी पुसमा हुने राष्ट्रिय सम्मेलनमा केन्द्रित रहेको नेकपा माओवादी केन्द्रले सबै तहका सम्मेलनमा सहभागी हुने प्रतिनिधित्वको विषयमा मापदण्ड बनाएको छ ।  कात्तिक १, २ र ३ गते बसेको स्थायी समितिको बैठकले वडा तहदेखि राष्ट्रिय सम्मेलनसम्म सहभागी हुने प्रतिनिधिहरूका विषयमा मापदण्ड बनाएको हो ।


राष्ट्रिय सम्मेलनका लागि प्रदेशहरूबाट कुल ६ सय प्रतिनिधि संख्या तोकिएको छ भने प्रत्येक प्रदेशलाई कम्तिमा ३० जना प्रतिनिधिको व्यवस्था गर्ने र बाँकी प्रतिनिधि पार्टी सदस्य संख्याको अनुपातमा प्रदेशले छान्न पाउने माओवादी बैठकले निर्णय गरेको छ । माओवादीले टोल भेला कात्तिक २७ गते, वडा भेला मंसिर ४, पालिका सम्मेलन मंसिर ११ र प्रदेश सम्मेलन मंसिर २५ गतेका लागि तय गरेको छ । राष्ट्रिय सम्मेलन पुस १३, १४ र १५ गतेका लागि तय गरिएको छ ।राष्ट्रिय सम्मेलनमा केन्द्रीय समितिका पदाधिकारी तथा सदस्यहरु सबै आयोजक एवं प्रतिनिधि मानिनेछन् । पार्टी मातहतको आयोग, सल्लाहकार परिषद् र जेष्ठ नागरिक मञ्चका पदाधिकारी एवं सदस्यहरु पनि स्वतः प्रतिनिधि हुनेछन् । यसैगरी सबै विभागका प्रमुख र उपप्रमुखसमेत १० प्रतिशतले सम्मेलनमा सहभागिताको अवसर पाउनेछन् । केन्द्रीय समितिले कुल प्रतिनिधि संख्याको १० प्रतिशत मनोनित गर्ने निर्णय माओवादी स्थायी कमिटीको बैठकले गरेको छ । ​राष्ट्रिय परिषदमा पदेन सदस्यहरुको संख्याको २० प्रतिशत मनोनित गर्ने व्यवस्था भएअनुसार मनोनित २० प्रतिशत मध्येबाट १० प्रतिशत नेता–कार्यकर्ताहरु राष्ट्रिय सम्मेलनको प्रतिनिधि हुन पाउने माओवादीले व्यवस्था गरेको छ । यसैगरी आयोजक र केन्द्रीय निकायका प्रतिनिधिभन्दा प्रदेशबाट चुनिने प्रतिनिधि बहुमत हुने व्यवस्था गरिएको माओवादीले जनाएको छ । 

प्रदेश सम्मेलनमा को–को बन्न पाउँछन् प्रतिनिधि ?

माओवादीले प्रदेश सम्मेलनका लागि पनि प्रतिनिधिको मापदण्ड तय गरेको छ । जसअनुसार प्रदेश समितिका पदाधिकारी तथा सदस्यहरु आयोजक हुनेछन् । प्रदेशस्तरीय निकायका पदाधिकारी र सदस्यहरु प्रदेश सम्मेलनको प्रतिनिधि हुनेछन् । यस्तै प्रदेश स्तरीय विभागहरूबाट १० प्रतिशतका दरले प्रतिनिधि चयन हुनुपर्ने व्यवस्था पनि गरिएको माओवादीका एक नेताले बताए ।

यसैगरी प्रदेश समितिले स्थानीय पालिकाहरुबाट प्रतिनिधिहरू चयन गर्नका लागि प्रदेशभित्रका सबै पालिकाहरुको प्रतिनिधित्व ४ सय कायम गरिएको र सो संख्यालाई पालिकाहरुको सदस्य संख्याको अनुपातमा प्रदेशले विभाजन गर्नुपर्ने ती नेताले जानकारी दिए । उनका अनुसार प्रदेश समितिले सम्मेलनमा प्रतिनिधित्व हुने कुल सदस्य संख्याको १० प्रतिशत मनोनित गर्न सक्नेछ ।

पालिका सम्मेलनको मापदण्ड 

माओवादी केन्द्रले पालिकास्तरीय प्रतिनिधित्वको मापदण्डसमेत टुंगो लगाएको छ । जसअनुसार सम्बन्धित पालिका समितिका पदाधिकारी र सदस्य आयोजक प्रतिनिधि हुनेछन् भने पालिकास्तरका निकायका पदाधिकारी र सदस्यहरु सम्मेलनका प्रतिनिधि हुनेछन् । यस्तै विभागहरूबाट १० प्रतिशत प्रतिनिधि चयन गर्नुपर्नेछ ।

महानगरपालिकाहरुको चार सय, उपहानगरपालिकाको तीन सय, नगरपालिकामा दुई सय र गाउँपालिकामा १५० जना प्रतिनिधि कायम गरिएको माओवादीले जनाएको छ । वडा सम्मेलनहरूको हकमा आफ्नो वडामा रहेका कुल सक्रिय सदस्य संख्याको कम्तिमा ५१ प्रतिशत नघट्ने गरी प्रतिनिधित्व गराउनुपर्ने माओवादीले मापदण्ड बनाएको छ ।

पार्टीका हरेक समितिहरुमा महिला ३५ प्रतिशत, दलित २५, युवा २० र मुस्लिम ५ प्रतिशत समावेशी हुने विधानको व्यवस्थालाई ध्यानमा राखी सम्मेलनहरूमा प्रतिनिधित्व गराउन स्थायी कमिटीको बैठकले मातहममा निर्देशन दिएको एक स्थायी कमिटी सदस्यले बताए ।

 

 

प्रतिकृया दिनुहोस्