OnlinePana

आज : २०८१ आषाढ ९ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
कोरपाटीआषाढ ८, २०७७जुम्ला
६४१ पटक

कोरोना भाईरस संक्रमण तिब्र रुपमा बढि रहदा जुम्लामा भने पछिल्लो अवस्थामा जुम्लामा संक्रमित सन्चो भएर घर फर्किएपछि र क्वारेन्टाईनमा बसेका धेरैको नतिजा नेगेटिभ आएपछि लकडाउनको स्वरुप बदलियो । सरकारी कार्यालय, संघ संस्था र बजार खुले । तर स्वास्थ्य सुरक्षा सावधानी, सामाजिक दुरी दुई मिटरकोको पालना गरेर काम गर्ने लगायतको नियम पालन नभएपछि अहिले फेरी बजार देखी जतातै भिडभाड बढेको छ ।

विशेषगरी बजारमा अत्याधिक भिडभाड बढेपछि स्थानीय प्रशासनले अनुगमन गरेर सामाजिक दुरी सहित मास्क सेनिटाईजर अनिवार्य राख्न बजार पशलका व्यापारीहरुलाई निर्देशन दिईएको छ ।

प्रमुख जिल्ला अधिकारी भुपेन्द्र थापाले आफै बजारका पशल होटलको ढोका ढोकामा गएर सामाजिक दुरी कायम गरेर व्यवसाय गर्न र पशलमा अनिवार्य मास्क सेनिर्टाइजर राख्न निर्देशन सहित अनुरोध गर्नु भएको छ ।
प्रमुख जिल्ला अधिकारी थापा सहित सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी ओम प्रकाश देवकोटा, जनपथ प्रहरी नायव उपरीक्षक लालबहादुर धामी, शशस्त्र प्रहरी नायव उपरीक्षक गगन श्रेष्ठ सहितका सुरक्षा प्रमुख, उद्योग बाणिज्य संघ र स्वास्थ्यकर्मी पत्रकारहरु सहितका सरोकारवाला निकायहरुले बजारमा कोरोना रोकथामलाई मध्यनजर गर्दै सामाजिक दुरी अनिवार्य कायम गर्ने सहितको सन्देश सहित निर्देशन गरिएको छ ।

पहिलो पटक आफै गएर सूचना दिईएको छ । त्यस पछि पनि सामाजिक दुरी र नियम पालना नभएमा कानून अनुसार कारवाही अगाडि बढाउने प्रमुख जिल्ला अधिकारी भुपेन्द्र थापाले जानकारी दिनुभयो ।
उहाँका अनुसार लकडाउन पुरै खुलेको होईन काम विहिनका मानिसहरुले आफ्नो ज्यानको सुरक्षा आफै गर्नुपर्नेछ । विना काममा बजारमा नघुम्न सवैलाई अनुरोध छ । यसैगरी बजारमै मोटरसाईकलमा एक जना मात्रै हिड्नुपर्नेमा दुईजना हिडिरहेका धेरैलाई उतारेर हिड्न लागाईएको छ । उनिहरुलाई चेतावनी सहित पुन दुई जना नचढाउने गरी सम्झाई छोडिएको प्रहरी नायव उपरीक्षक लालबहादुर धामीले जानकारी दिनुभयो । जुम्ला बजारमा धेरै जसो पशलमा दुरीको कुनै कायम नभएको र मानिसहरुको भिडभाड अत्याधिक बढेको छ ।
के के अनिवार्य पालना गर्ने :
अत्यावश्यक कामका लागि मात्रै बजारमा जाने, सावुन पानीले अनिवार्य हात धुने, मास्क सेनिटाईजर अनिवार्य प्रयोग गर्ने, होटलमा बसेर चिया नास्ता नखुवाउने, पशलको अगाडि २ मिटरको दुरीमा घेरा हालेर दुरी कायम गर्ने, पशलमा अनिवार्य सेनिटाईजर राख्नु पर्ने स्थानीय प्रशासनले जनाएको छ ।
यसैगरी सरकारी कार्यालयमा समेत दुई मिटरको दुरी कायम गरी सेवा दिनुपर्ने छ । कार्यालय भित्र पस्दा साबुन पानीले हात धुनुपर्ने वा सेनिटाईजर र मास्क प्रयोग गर्नुपर्ने छ । यद्यपी सो नियम पालन नभएमा कानून अनुसार कारवाही गरिने प्रशासनले जनाएको छ ।
प्रशासनले भनेर मात्रै होईन अहिले नै कोरोना निर्मुल भईसक्यो भने जस्तै गरी हामी भिडभाडमा जाने र अशुरक्षित हुने क्रम जुम्लामा हवात्तै बढेको छ । यसैले हरेक व्यक्ति, घरपरिपारले र सरोकारवाला निकायहरुले सामाजिक दुरी अनिवार्य कायम गर्ने र स्वास्थ्य सुरक्षा अपनाउन जरुरी रहेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्