OnlinePana

आज : २०८१ आषाढ ३ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
कोरपाटी संवाददातासाउन २८, २०७८सुर्खेत
४०७ पटक

२८ साउन २०७८ बिहीबार

सशस्त्र विद्रोहदेखि संघीय व्यवस्थाको प्रदेश संरचनामा पुगेर अनपेक्षितरुपमा मुख्यमन्त्रीको पद सम्हाल्ने अवसर प्राप्त गर्ने कुलप्रसाद केसी नेकपा माओवादी केन्द्रको एक सशक्त नेता हुन् । विसं. २०२७ सालमा रोल्पाको कोटगाउँ २ जिबाङमा जन्मेका केसी आमा रजमता र बुबा टिकाराम केसीका ५ भाई छोरा मध्य कान्छो हुन् ।

उनले रोल्पाको सदरमुकाम लिबाङस्थित बालकल्याण उच्च माध्यमिक विद्यालयबाट प्रवेशिका परीक्षा उत्तीर्ण गरेका थिए भने थप अध्ययन दाङको महेन्द्र बहुमुखी क्याम्पसमा गरे । नेकपा मसालको विद्यार्थी संगठनबाट राजनीति थालेका उनले विसं.२०४३ सालबाट सक्रिय राजनीति शुरु गरेका थिए । विसं. २०४६ देखि २०४७ सम्म पार्टीको विद्यार्थी संगठनको दाङ जिल्ला सचिवको जिम्मेवारीको रुपमा काम गरे । उनले विसं.२०४७ सालमा पार्टीको सदस्यता प्राप्त गरे । २०४८ मा तत्कालीन एकता केन्द्र पार्टीले एरिया सेक्रेटरीको जिम्मेवारी दियो ।

विसं.२०४८ सालदेखि २०५० सालसम्म उनी शिक्षक पेशामा आवद्ध थिए । विसं.२०५० सालमा विभिन्न राजनीति मुद्दाहरु लगाएपछि शिक्षण पेशा छोडेर पार्टीको काममा सक्रिय भएर उनी काम गर्न थाले । विसं.२०५२ सालमा पार्टीका दोस्रो जिल्ला सम्मेलनबाट जिल्ला समिति सदस्यमा चयन भएपछि केसी नेकपा माओवादी पार्टीको पूर्णकालीन सदस्य भएर पार्टीको काममा खट्न थाले ।

तत्कालीन माओवादीले होलेरी आक्रमण गर्दा उक्त मोर्चामा केसी पनि सहभागी भए । विसं.२०५५ सालमा पार्टीले उनलाई दाङ–सल्यान–प्यूठान संयुक्त जिल्लाको सेक्रेटरीको भूमिका दियो । विसं.२०५६ सालमा भेरी–कर्णाली सैन्य कमिसार बनेका उनी विसं.२०५७ सालमा माओवादी पार्टीको दोस्रो राष्ट्रिय सम्मेलनबाट केन्द्रीय सदस्यमा निर्वाचित भए ।

विसं.२०६० सालमा पार्टीको बैठकको लागि भारत जाँदा केसी भारतीय भूमि पटनाबाट गिरफ्तार भए । उनलाई विसं.२०६० जेठ २० देखि २०६३ साउन महिनासम्म भारतको बक्सर जेल चलान गरियो । उनीसँगै माओवादीका अन्य नेताहरु पनि पक्राउ परेका थिए । त्यो अवधिमा उनीसहित माओवादीका नेताहरुले त्यहाँको जेलजीवनको कठोर यातना सहे ।

विसं.२०६३ सालमा जेलमुक्त भएपछि केसी पार्टीको कामीडाँडा बैठकबाट जनमुक्ति सेनाको तेस्रो डिभिजन कमिसार भए । त्यसका साथै उनी नारायणी–भेरी–कर्णाली–सेती र महाकाली ब्यूरो इन्चार्चको जिम्मेवारी समेत सम्हालेका थिए ।

शान्ति प्रक्रिया शुरु भएपछि सेना समायोजनको क्रममा पार्टीले उनलाई वाइसिएलको इन्चार्जको जिम्मेवारी दियो । विसं.२०५९ सालमा एकीकृत माओवादीको पोलिटब्यूरो सदस्य चुनिए तर पार्टी विभाजनपश्चात् वैद्य समूहमा आवद्ध भए र पार्टीमा स्थायी समितिमा रहेर काम गरे । फलतः विसं. २०७३ सालमा माओवादी केन्द्र गठन हुँदा केन्द्रीय कार्यालय सदस्य भए । विसं.२०७४ सालको प्रदेशसभा निर्वाचनमा उनलाई पार्टीले रोल्पा जिल्ला निर्वाचन क्षेत्र नं. १ (क) बाट उम्मेदवार बनायो । र त्यो निर्वाचनमा उनी विजयी बने ।

माओवादी केन्द्रबाट निर्वाचित भएपछि उनको संसदीय यात्रा प्रारम्भ भयो । केसी पार्टीको तर्फबाट तत्कालीन ५ नं प्रदेशको संसदीय दलको नेता चयन भए र एमालेसँग संयुक्त सरकार गठन हुँदा आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्री बने । पछि एमाले र माओवादी केन्द्रको एकीकरणपश्चात नेकपा गठन हुँदा लुम्बिनी प्रदेशको सह–इन्चार्ज तथा संसदीय दलको उपनेता भए ।

जब सर्वोच्च अदालतको विसं.२०७७ फागुन २३ को फैसलाले नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्र पुरानै अस्तित्वमा आएपछि केसी पुनः पार्टीको संसदीय दलका नेता रुपमा रहेका थिए । प्रदेशसभामा निवर्तमान मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेल अल्पमतमा परेपछि मुख्यमन्त्रीका लागि विपक्षी गठबन्धनको समेत साझा उम्मेदवार उनी साउन २८ गते लुम्बिनी प्रदेशको मुख्यमन्त्रीको पदमा नियुक्त भएका छन् ।

तत्कालीन सरकारले शिक्षण पेशाबाट हटाए पछि सक्रिय राजनीतिमा लागेर संघर्ष गर्दै लुम्बिनी प्रदेशको दोस्रो मुख्यमन्त्री बन्न सफल केसीकी श्रीमती तारा घर्ती मगर माओवादी केन्द्रका केन्द्रीय सदस्य हुन । अलि कडा स्वभावका मानिने उनका हाल एक छोरा र एक छोरी छन् ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्