OnlinePana

आज : २०८१ जेठ १५ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter

जुम्लाका सवै स्वास्थ्य संस्थामा पिपिई पुग्यो

चार सय ८३ जनाको कोरोना परीक्षण नतिजा नेगेटिभ

नेत्र शाही बैशाख ८, २०७७जुम्ला,
३७३ पटक

नेत्र शाही जुम्ला,
खलङ्गा वैशाख ८ गते । जुम्लाका सवै तहका स्वास्थ्य संस्थामा पिपिई उपलब्ध पुगेका छन् ।
निकै चर्चाको बिषय रहेको पिपिई जिल्लाका सवै हेल्थ पोष्टमा ५÷५ वटा पिपिई सेट उपलब्ध गराईएको स्वास्थ्य कार्यालय जुम्लाले जानकारी दिएको छ । स्वास्थ्य कार्यालय प्रमुख कृष्ण सापकोटाका अनुसार जिल्लाका ३० वटा हेल्थपोष्ट, हेल्थ डेक्स, ल्याव भएको स्थान देखी आवश्यकता परेका स्थानमा एक सय ७५ वटा पिपिई सेट फिल्डमै गएर बितरण गरिएको छ । । उहाँका अनुसार सथानीय तहका स्वास्थ्य संस्थामा बितरण गरि सकिएको र केही जिल्लामै स्टक राखिएको र आवश्यकता परेका स्थानमा पठाईने छ । शुरुवाती चरणमा पिपिई सेट नआउदा स्वास्थ्यकर्मीहरुलाई काम गर्न निकै कठिन भर्ईरहेको थियो । पिपिई सेट सँगै, अनुहार छेक्ने साधन, मास्क, सेनिटाईजर, गाउनहरु समेत स्वास्थ्य संस्थामा बितरण गरिएको जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयले जानकारी दिएको हो ।
जुम्लामा ईन्फ्राड थर्मोमिटर भने अझै नआएको प्रमुख सापकोटाले थप्नुभयो । अहिले स्वास्थ्य सामग्रीहरु पुगेपछि पहिला भन्दा काम गर्न स्वास्थ्यकर्मी उत्साहित भएका स्वास्थ्यकर्मीले जनाएका छन् ।
तातोपानी गाउँपालिका स्वास्थ्य संयोजक गुरु प्रसाद चौलागाईले पिपिसेट आएपछि भने काममा केही सजिलो भएको छ । गाउँपालिकामा अहिले ३५ जनाको स्वाब संकलन गरिएको ३७ जनाको यापिड परीक्षण गरिएको छ । यसैगरी जाजरकोटबाट आउने सिमा नाकामा हेल्थ डेक्स स्थापना गरिएको छ । यस अघि हिउँभएकाले कोही नआउन सक्ने भएपनि अव मानिसहरु आउने सकिने भएकाले हेल्थ डेक्स स्थापना गरिएको उहाँले थप्नुभयो ।
चन्दननाथ नगरपालिकाका स्वास्थ्य निरीक्षक क्षेत्रबहादुर महतका अनुसार नगरपालिकाका ४ वटा स्वास्थ्य संस्थामा सरकारले उपलब्ध गराउको पिपिई सेट वितरण गरिसकेका छौ । यसैगरी नगरपालिकाले बिनियोजन गरेको बजेट अनुसार पनि काम शुरु भएको हो ।
चार सय ८३ जनाकोे रिपोर्ट नेगेटिभ ः
यसैगरी जुम्लामा भारत र तेस्रो मुलुकबाट जुम्लामा आएका चार सय ८३ जनाको कोरोना परीक्षण गरिएको छ ।
चैत पहिलो सातादेखि जुम्ला भित्रिएका नागरिकहरूको कोरोना परीक्षण गर्दा सबैको रिपोर्ट नेगेटिभ आएको जनस्वास्थ्य कार्यालय प्रमुख कृष्णप्रसाद सापकोटाले थप्नुभयो । ‘तीन सय ३९ जनाको स्वाब परीक्षण, एक सय ४४ जनाको यापिड डाइग्नोस्टिक टेस्ट गरिएकोमा सबैको रिपोर्ट नेगेटिभ आएको हो । तीन सय २४ जनाको सरकारले सिधै हेलिकोप्टरबाट संकलन गरेको थियो ।
बाहिर जिल्लाबाट आउने क्रम जारी नै रहेको उल्लेख गर्दै उनीहरूलाई क्वारेन्टाइनमा राख्ने र १४ दिनपछि र यापिड डाइग्नोस्टिक टेस्ट गरिनेछ । त्यसैगरी जुम्लाका विभिन्न पालिकामा आठवटा स्थानमा स्थापना गरिएको हेल्थ डेस्कमा पाँच हजार एक सय ३९ जनाको स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको जिल्ला प्रशासन कार्यालयको तथ्यांकमा छ । सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी ओमप्रकाश देवकोटाका अनुसार १४ दिन क्वारेन्टाइनमा बसेर दुई सय ६३ जना घर फिर्ता भएका छन भने १३ जना क्वारेन्टाइनमा छन । हरेक दिन दिन जिल्ला प्रशासन कार्यालय जुम्लाले प्रकाशन गर्ने सूचनामा सो उल्लेख । यसैगरी जिल्लामा अहिले दुई सय ५६ बेडको क्वारेन्टाइन छ ।
पिसिआर मेशिन आउन ढिलाई ः
सरकारले सात प्रदेश सहित देशका १५ स्थानमा कोरोना जाँच गर्ने पिसिआर मेशिन शुरु गरि सक्दा कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा अहिले सम्म नआउदा समस्या भएकोे छ । उद्यपी प्रतिष्ठानले टेण्डर भईसकेको जनाएको छ । प्रतिष्ठानका निर्देशक डा. मंगल रोकायाका अनुसार आईतबार सम्म जुम्लामा मेशिन आई काम शुरु हुने जानकारी दिनुभयो । यति धेरै जनशक्ति र पूर्वाधार भएको प्रतिष्ठानमा कोरोना प्रयोगशाला स्थापना हुनुपर्नेमा स्थानीयले माग गर्दै आएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्