OnlinePana

आज : २०८० फागुन १८ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
नवीन रिजालजेठ २१, २०७८देलैख
५९४ पटक

२१ जेठ २०७८, शुक्रबार

जँगलमा फिरन्ते जीबन बिताउदै आएका राउटे समुदायमा कोराना परीक्षण गरिएको छ । कोराना सँक्रमण फैलिन सक्ने सम्भाबना देखिएकाले चिकित्सकहरुले उनीहरुको स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको हो । कोरोना संक्रमण रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि निषेधाज्ञा जारी भए पनि राउटेले पालना गदैनन् । आफुलाई बनको राजा भन्न मनपराउने राउटे समुदायको रिपोर्ट नेगेटिभ आएको छ ।

सुर्खेतको गुर्भाकोट नगरपालिका–११ आपसोती जनैघाट जंगलको भेरी नदि किनारमा बसोबास गर्दैै आएका राउटे समुदायको कोरोना जाँच गरिएको छ । कर्णाली प्रदेशको गहना भनेर चिनिने राउटे समुदायमा सामाजिक सेवा केन्द्र (सोसेक) र गुराँस गाउँपालिकाको समन्वयमा स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको थियो । लोपोन्मुख जातिमा कोरोना भाईरस संक्रमण भए नभएको जानकारी लिनको लागि एन्टिजेन विधिबाट स्वाव परिक्षण गरिएको हो । आफ्नो कुल धर्म विरुद्ध हुने भएकाले राउटे महिलाले स्वास्थ्य परिक्षणलाई अस्वीकार गरेका थिए ।

स्वाव परीक्षण गर्नु अघि राउटेका मुखिया सुर्यनारायण शाही आफ्नो जनतामा कोरोना नलागेकोले परीक्षण नगर्न आग्रह गर्दै आएका थिए । ‘मेरो जनता सँग कोरोना छैन । हामी सरसफाई गरेका छौं किन स्वाव लिनु प¥यो,जनता डराउँछ । कहिल्यै पनि तपाईको जस्तो उपचार गरेको छैन बरु हाम्रो समुदायमा गैर राउटेलाई आउन नदिन प्रहरी पठाई दिनुहोला भन्दै मुखियाले आग्रह गरे ।

एक साता अगाडी राउटे समुदायका युवक शिवराज शाहीको मृत्युपछि कोरोना आशंकामा स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको सहयोगी संस्था सोसेक दैलेखले जनाएको छ । उनीहरुलाई खाद्यान्नको जोहो गर्न अहिले पनि विभिन्न गाउँ बजार डुलिरहनुपर्ने बाध्यता छ । कोरोना संक्रमणको आशंकमा राउटे समुदायको परीक्षण गरिएको हो सोसेकका संस्थापक अध्यक्ष हिरासिंह थापाले बताउनुभयो ।
राउटे समुदायलाई स्थायी बासिन्दा सरह सरकारी प्रमाणपत्र दिएको गुराँस गाउँपालिका दैलेखबाट गएको स्वाथ्यकर्मीको टोलीले बस्तीमै पुगेर कोरोना परीक्षण गरेको हो ।

अघिल्लो साता मात्रै राउटे युवा शिवराज शाहीको निधनपछि राउटे समुदायमा पनि कोरोना संक्रमण फैलिएको आशंका गरिएको थियो । राउटे समुदायमा हुने हरेक गतिविधिमा अगुवाई गर्दै आएका शिवराज २०७६ जेठ ५ देखि ११ गतेसम्म सञ्चालन भएको काठको निर्माण सम्बन्धी तालिममा सक्रियतापूर्वक सहभागी भएका थिए ।

शिवराजको मृत्युपछि सामाजिक विकास मन्त्रालय, गुर्भाकोट नगरपालिका, सामाजिक सेवा केन्द्र (सोसेक) नेपाल दैलेख र गुराँस गाउँपालिकाको संयुक्त प्रयासमा एन्टिजेन विधिबाट कोरोना परीक्षण गराएका सबैको रिपोर्ट नेगेटिभ आएको गुराँस गाउँपालिका स्वास्थ्य शाखा सहसंयोजक निराजन विष्टले जानकारी दिनुभयो । ‘गाउँपालिकाबाट स्वास्थ्यकर्मीको टोली बस्तीमै पुगेर राउटे नागरिकहरुको कोरोना परीक्षण गराएका छौ,’ विष्टले भन्नुभयो, ‘परीक्षण गराएका कसैमा कोरोना संक्रमण देखिएन् ।’

 

प्रतिकृया दिनुहोस्