OnlinePana

आज : २०८१ बैशाख ४ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
कोरपाटी संवाददाताबैशाख ११, २०८०सुर्खेत
१५५ पटक

११ बैशाख २०८०, सोमबार

कर्णाली प्रदेश सरकारले एक सय दिनको कार्यप्रगति सार्वजनिक गरेको छ । मुख्यमन्त्री राजकुमार शर्माले आफू नेतृत्वको सरकारले सय दिन पूरा गरेको अवसरमा आईतबार कार्यसम्पादन प्रगति तथा उपलब्धि सार्वजनिक गरेको हो ।

गत पुस २८ गते कर्णाली प्रदेश सरकारको मुख्यमन्त्रीको जिम्मेवारी सम्हाल्नुभएका शर्माको नेतृत्वमा भएका उपलब्धिलाई आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्रालयको वेबसाइटमार्फत सार्वजनिक गरिएको छ । मूलतः मन्त्रिपरिषद्को आठ वटा बैठकबाट २७ वटा निर्णय गरेको प्रदेश सरकारले गत वर्षको तुलनामा यो वर्षको दोस्रो चौमासिकसम्मको अवधिमा वित्तिय र भौतिक प्रगतिमा वृद्धि भएको उल्लेख गरेको छ ।

विसं.२०७९ चैत मसान्तसम्म प्रदेश सरकारको कूल विनियोजित बजेट मध्ये चालुतर्फ ९२.९६ र पूँजीगततर्फ २२.१२ प्रतिशत गरी जम्मा २६.४७ प्रतिशत प्रगति भएको सार्वजनिक उपलब्धिमा देखाइएको छ । कर्णाली प्रदेशमा प्रतिवर्ष दश हजार रोजगारी सिर्जना गर्ने सम्बन्धमा अध्ययन गर्न आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयका सचिवको संयोजकत्वमा बनेको कार्यदलबाट प्रतिवेदन प्राप्त भएको प्रदेश सरकारका प्रवक्ता एवं आन्तरिक मामिलामन्त्री कृष्णबहादुर जिसीले जानकारी दिनुभयो ।

यसलाई कार्यान्वयन गर्ने गरी आगामी आर्थिक वर्षको बजेट तथा कार्यक्रमलाई निर्देशित गरिनेछ,” प्रवक्ता जिसीले भन्नुभयो, “यस सम्बन्धमा तत्काल कर्णाली प्रदेशका बेरोजगार व्यक्तिको तथ्याङ्क सङ्कलनको कार्यका निम्ति सफ्टवयेर प्रणाली स्थापना गर्ने कार्य प्रारम्भ भएको छ ।” उहाँका अनुसार प्रदेश सरकार स्थापना भएदेखि आर्थिक वर्ष २०७७÷०७८ सम्मको महालेखा परीक्षकको कार्यालयबाट लेखापरीक्षण हुँदा कायम भएको बेरुजु रकम कर्णाली प्रदेश बेरुजु व्यवस्थापन सूचना प्रणालीमा प्रविष्ट गर्नुका साथै बेरुजु अद्यावधिक गरिएको छ ।

यसैगरी, आर्थिक वर्ष ०८०÷०८१ का लागि स्थानीय तहमा हस्तान्तरण गरिने वित्तिय समानीकरण अनुदान र सवारी साधन कर (राजस्व बाँडफाँट)को अनुमानित विवरण स्थानीय तहलाई उपलब्ध गराइएको छ । त्यस्तै, आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयमा बजेट तर्जुमा समिति गठन गरी आगामी आर्थिक वर्षको बजेट तथा कार्यक्रम तर्जुमा प्रक्रिया अघि बढाइएको कुरा सार्वजनिक उपलब्धिमा उल्लेख गरिएको छ ।

प्रदेश निजामती सेवाको गठन तथा सञ्चालनसम्बन्धी विधेयकको मस्यौदा तयारगरी सहमतिका लागि आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्रालय, आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालय र प्रदेश लोक सेवा आयोगको पठाइएको छ । मुगु र रुकुमपश्चिममा भू–तथा जलाधार व्यवस्थापन कार्यालयको साईट कार्यालय स्थापना, प्रदेश अस्पतालको तला थप, कृषि विकास कार्यालय रुकुमको भवन तथा ऐरेनी सिंचाई आयोजना गरी तीनवटा बहुवर्षीय आयोजना स्वीकृत गरिएको छ ।

सामुहिक विपद् जोखिम दुर्घटना बीमा कार्यविधि, २०७९ पारित भई कर्णाली प्रदेशमा स्थायी बसोबास भएका र अन्य प्रदेशमा स्थायी बसोबास भई कर्णाली प्रदेशभित्रका सरकारी तथा गैरसरकारी क्षेत्रको सेवामा कार्यरत १७ लाख ५० हजार नेपाली नागरिकको प्राकृतिक विपद्का कारणबाट हुने मानवीय क्षतिको सामुहिक विपद् दुर्घटना बीमा गरिएको प्रवक्ता जिसीले जनाउनुभयो ।

मुख्यमन्त्री शर्मा नेतृत्वको सरकारको एकसय दिनमा मुगुको रारा, रुकुमको खारा, कालिकोटको पिलि, पचालझरना र त्रिवेणी पाटनको पर्यापर्यटकीय पूर्वाधार विकासको लागि बहुवर्षीय आयोजना स्वीकृत भई कार्यान्वयन भइरहेको छ । त्यस्तै, दुईवटा टुर एण्ड ट्राभल एजेन्सी, दुईवटा साहसिक पर्यटन र बाह्रवटा गाइड प्रमाणीकरणलगायतका ५५बुँदे उपलब्धिहरु सार्वजनिक गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्